24.1.19

NUMEN, UN SOMNI DE L’EBRE ESPECTACLE SOBRE UNA CULTURA EBRENCA DE PREMI


L'Ajuntament de Tortosa, Òmnium Cultural de les Terres de l'Ebre, i el col·lectiu diLLUMs d'arts al Forn, en col·laboració dels Serveis Territorials de Cultura de la Generalitat de Catalunya, Antena Cultural Tortosa de la URV, l'Escola Municipal de Teatre de Tortosa, i el Forn de la Canonja, organitzen conjuntament aquest acte que serveis d'homenatge a les més de vuitanta persones i entitats culturals ebrenques que han rebut premis i reconeixements durant l'any 2018 en camps diversos com la literatura, la fotografia, la pintura, la comunicació, el cinema, la música, etc., amb l'objectiu de posar en valor la quantitat i la qualitat de la gent que treballa per la cultura al nostre territori.


L'acte, que té lloc el 26 de gener de 2019, al Teatre Auditori Felip Pedrell de Tortosa, no té el format d'una gala o d'una entrega de premis, sinó que consisteix en la representació de l'espectacle Numen, un somni de l'Ebre, realitzat per Valer Gisbert, amb teatre, música, poesia, imatge, dansa...


Numen és una deïtat pagana, una primitiva forma d'art que habita en la natura i atia el foc de les emocions humanes. Numen és la musa de qualsevol disciplina, la mateixa que converteix els somnis en realitat i obre canals de llum i inspiració en les persones. Ara Numen dorm al fons de l'Ebre, i només despertarà una vegada per desvetllar en nosaltres somnis d'art i així poder partir cap a altres contrades; el gest, el cant, la música, el teatre, les imatges, les llums, les ombres i totes les emocions també hi seran.


Repartiment:

Marta Viladrich (dansa i teatre)

Enric Panisello (Música i cant)

Mª Cinta Villamón (teatre i cant)

Alba Figueroa (teatre i cant)

Montserrat Hernández (rapsòdia i teatre)

Octavi Pla (teatre i cant)

Noel Luna (música i cant)

Ismael Villamón (teatre)

Meritxell Sabaté (Teatre i rapsòdia)

Júlia Redó (teatre) i col·laboració d'alumnes de l'Escola Municipal de Teatre de Tortosa.

So i Llum: Mundoluz

Disseny cartell: Biloqui, estudi creatiu

Idea artística, guió i direcció: Valer Gisbert



La relació de premiats i premiades intenta ser exhaustiva i inclou persones de les quatre comarques ebrenques i de la seva zona d'influència. Ha calgut fer una intensa tasca de recerca i, amb tota seguretat, hi haurà mancances per les que es demanen disculpes, símptoma de la quantitat i varietat de premis culturals que s'han aconseguit. Qualsevol informació al respecte, tant de premis guanyats el 2018, com dels premis que es guanyaran el 2019, es pot enviar al correu electrònic dillumsdartsalforn@gmail.com, i serà benvinguda.



RELACIÓ DE PERSONES I ENTITATS PREMIADES DURANT EL 2018


Adrià Sentís: Premi Ribera d'Art 2018

Agustí Clua: Premi de Novel·la de Sant Boi de Lluçanès

Albert Aragonès: Premi Neus Gràcia dels Premis Sambori d'Òmnium Cultural

Albert Guiu: Premi de poesia de Móra d'Ebre/ Premi Narracions Frater Memorial Mn. Martí Sandiumenge

Amàlia Roig: Premi de literatura memorialística Premis literaris ciutat de Benicarló

Ana Maria Franco: Premi de Nadal Biblioteca de Tortosa

Andreu Carranza-La barca de l'Andreu de Canal TE: Premi Nacional de Pesca

Àngel Algueró Borràs: Premi de Pintura de la Fira de l'Oli de Jesús / Premi de Pintura d'Hora de Sant Joan/ XV Certamen de Pintura Desideri Lombarte de Peñarroya de Tastavins

Àngel Martí: Premi literari Peptita Pagès / Premi Escales que pugen al cel de Mas de Barberans

Anna Zaera: Premi Civisme als Mitjans de Comunicació

Artra-Maite Mestre: Premis nacionals d'Artesania: premi Impulsa

Associació La Cana: Premi Sirga d'Or del Consell Comarcal de la Ribera d'Ebre

Biblioteca Marcel·lí Domingo: Premi Maria Moliner

Biblioteca Municipal de Móra La Nova: Premi de la Campanya d'Animació Lectora Maria Moliner

Canal 21 i Canal Terres de l'Ebre, ex aequo: Premi Terres de l'Ebre de Periodisme, per la cobertura del referèndum de l'1 d'octubre

Carina Balfego: Concurs de Fotografia de les Terres de l'Ebre

Carles Blanch: Premi Joventut del concurs Sona9 del Grup Enderrock

Carme Cruelles: I Premi Pere Enric Barreda de Poesia

Cimarron: Premi ARC 2018. Millor grup de ball

Conxita Jiménez Abril: Premi revista Mirall / Premi de poesia recitada de Vinebre / Premi Poesia al carrer de L'Ametlla de Mar

Cristina Panisello: Premis Terra de fang de Deltebre: millor autora local

David González Caballero: Premi de Vilavella (Castelló) / Premi Montserrat Miró de Sabadell / Premi d'Avinyó (Barcelona) / Premi de Nou Barris d'humor en castellà

David Martí: Premi Néstor Luján de novel·la històrica

Emili Gil Pedreño: Premi extraoidinari de Poeisa Visual del Centre d'Amics de Reus / Ginesta d'Ora als Jocs Florals de Perpinyà

Escola Enric Grau i Fontseré de Flix: Premi Pilarín Bayés

Escola Mestre Agustí Barberà: Premi Pilarín Bayés

Espai Mariola Nos: Premi llibreria més innovadora del País Valencià de la Generalitat Valenciana

Ester Besolí i Olga Besolí: Premi Jove 2018 del Consell Comarcal del Baix Ebre

Eva Mascarell: Concurs de fotografia a Instagram del Consell Comarcal del Montsià

Fàtima Llambrich: Premi Justícia 2018 de la Generalitat de Catalunya

Jesús M. Tibau: Premi de poesia Lluís de Montsià

Jesús Serrano Pons: Premi Joan Cid i Mulet de Narrativa

Joan Gil Raga: Lux de Plata a la categoria Projecte Personal/ Apartat de natura de la III Liga Española de Fotografía organitzada per la Confederación Española de Fotografía

Joan Panisello: Premi Trajectòria a Jesús

Joan Ramon Vinaixa: Premi Sirga d'Or del Consell Comarcal de la Ribera d'Ebre

Joan Rovira: Premis Enderrock per votació popular al Millor disc de cançó d'autor 2017

Joanna Pardos-Ràdio Gaga: Premi Ondas al millor programa d'actualitat

Jordi Casanova Ribes: Concurs de Fotografia de les Terres de l'Ebre

Jordi Duran: Premi Enric Bayerri de Jesús

Jordi Gilabert Tomàs: Premi de Narrativa Ribera d'Ebre

Jordi Rojals: Concurs de Fotografia de les Terres de l'Ebre

Josep Igual: Premi Relats de Benissa

Josep Vila i Fernández: Premi de prosa de Sant Antoni d'El Perelló

Juanjo Roda: Premis Gourmand World Cookbook Awards

La 2 de Viladrich: Homenatge Sopar de Lletres d'Onada Edicions

Laura Villalba Arasa: Premi Nacional Valeri Serra i Boldú de Cultura Popular

Lo Planter: Premi Butaca categoria de dansa

Lua Garceran Rejano: Concurs Literari de Móra la Nova

M. Victòria Lovaina: Premi Tinet de narracions

Manel Ollé: Mèrit de les Lletres Ebrenques

Marc Prades Fonollosa: 3 premis Inspirations Award de Brasil / Plei Flecha en Blanco

Marc Raventós: Premi Agustí Vizcarro d'Escultura de Sant Carles de la Ràpita

Marcel Bagés: Premios MIN (Premis de la Música Independent Espanyola): Millor Disc Nacional, Millor disc de Pop, Millor cançó Pop, Millor artista emergent / Premis Enderrock: Millor disc de la crítica de cançó d'autor / Premo El Ojo crítico RNE de Música / Premis ARC:

Mario Pons-El Periple: Millor pel.lícula documental a la secció Internacional al Festival de Cinema de Girona

Miquel Àngel Pradilla: Premi d'Honor Maestrat Viu

Miquel Reverté: Premi Sant Antoni d'El Perelló/ Premi de poesia nadalenca a Cunit / Premi Ramon Ferrando Adell de Jesús / Premi Mossèn Ramón Muntanyola a L'Espluga de Francolí

Montse Boldú Mayor: Premi poesia de Nadal de la Biblioteca de Tortosa/ Jocs Florals Llibres per la República / Premi Escales que pugen al cel de Mas de Barberans

Núria Caro: Premi de fotografia ACA Worls Water Day

Onada Edicions: Premi Millor llibre editat de 2017 de la Generalitat Valenciana

Pep Carcellé: Premi de Narrativa de Santa Bàrbara

Pere Estupinyà-El cazador de cerebros: Premi de Periodisme en Medicina Boehringer

Pere Méndez - Quartet Kebiart Ensemble: Concurs de Música de Cambra Orpheus de Suïssa

Quico El Célio, El Noi I El Mut De Ferreries: Premis Enderrock per votació popular a la Millor cançó de folk

Ràdio Móra d'Ebre - Cadera SER: Premi Terres de l'Ebre de Periodisme, pel programa El tancament d'Ercros a Flix

Rafael Fabregat: Premi de Teatre Ciutat de Badalona

Raimond Aguiló: Premi de Narrativa Breu "Lletres al vent" de Gandesa / Premi de Poesia "Torre de Piles" Piles (València) // Premi de Poesia 9 d'Octubre de Sant Vicent del Raspeig

Ramon González Reverter: Concurs de narració curta Abril literari de Torrelles / Cuentos de Navidad de Villaluenga de la Sagra (Toledo) / Álvaro Paradela de El Ferrol / Premi nacional de microrelats de Pinto / Vila de Navarcles/ Somnis Daurats de Manresa / 21 d'Abril de l'Aldea / Mujeres Progresistas de Badajoz / Concurs de microrelats de Callús/ Jocs Florals de Begues / Concurs Primavera de Torrelavit /Pacte de Sant Sebastià de Santa Eulàlia de Riuprimer/ Joan Mañé Guillaumes de La Ràpita / Certamen para gente mayor de Castellón

Ramon Obiol Reverté: Premi Domingo Riba de Relats

Raquel Sánchez Segarra: Premi de poesia recitada de Vinebre

Rebeca Paga Margalef: Premi Recerca Terra de fang

Roberto Olivan: Premi Cultura de Deltebre

Rossend Aymí Escolà: Medalla Ciutat de Vinaròs a la Cultura

Sam Vila: Premi de poesia Terra de fang

Vicent Pellicer: Premi de fotografia de la Terra Alta

Victòria Almuni: Creu de Sant Jordi de la Generalitat de Catalunya

Xarim Aresté: Premi Núvol de poesia i cançó / Premi MIN de la Música Independent 2018 al Millor Disc de l'Any en Català

Xavier Lluís Chavarria: Concurs de Relats Breus per a Jovens de Blanes / Premi QLIT de l'AELC

Zoraida Burgos: Premi Nacional de la Crítica / Premi Grifonet d'Òmnium Cultural

Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada

Els comentaris es moderen tots.